
Plastové okná
PVC alebo plastové okná sú v týchto časoch a hlavne v našich končinách bezkonkurenčne najpredávanejšími oknami na trhu. Podobne je to aj v iných krajinách východnej Európy, kde podiel všetkých predaných PVC okien tvorí zhruba 65%. Na druhom mieste je hliník, ktorý tvorí pätinu zo všetkých predaných okien.
V čom to spočíva, že plastové okná sa v priebehu 30 rokov vyšplhali na úplnú špičku? No faktorov je viac, ale tým najväčším je cena. Pri kvalitnejších oknách by sa dalo povedať pomer cena/výkon. Pri kvalitných plastových oknách jednoznačne platí, že za relatívne dobré peniaze (v porovnaní ku hliníkovým oknám rovnakej kvality) dostanete veľmi slušný výkon v podobe Uw hodnoty okna.
(Uw hodnota okna je súčiniteľ prestupu tepla oknom)

Profilový systém okna:
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo to vlastne plastové okno je a z čoho sa skladá?
Skratka PVC znamená Polyvinylchlorid, čo je plastický polymér so širokou škálou použitia hlavne v stavebníctve. Do vychodzieho granulátu sa pre výrobu okien nepridávajú zmäkčovadlá. Takýto roztavený granulát sa pretláča cez matricu, kde následným chladnutím vzniká plastový profil okna.
Do tohto profilu následne stroj osadí do drážky príslušné tesnenia. Znie to jednoducho, ale je to technologicky veľmi náročný proces, keďže nároky na výslednú kvalitu sú veľmi vysoké. Prím v extrudácií okenných plastových profilov hrajú európske spoločnosti hlavne zo západnej Európy, ktoré sa tomu venujú už viac ako 50 rokov. Stačí spomenúť spoločnosti ako Salamander alebo Deceuninck, ktorí sú lídrami na trhu. Pri extrudácii profilov pre výrobu okien je ešte nutné spomenúť pojmy ako prvoplast a recyklát. Akosi mylne prevláda názor, že okná s použitím recyklátu sú menej kvalitné ako okná vyrobené z prvoplastu. Je to technologický nezmysel a mýtus. Takéto okná majú z recyklátu iba vnútorné jadro a vonkajšie viditeľné časti profilu sú vyrábané z prvoplastu. Celosvetový trend v znižovaní emisií neobišiel ani toto odvetvie a je tak určite správne, že sa čím ďalej, tým viac vyrábajú „zelenšie“ okná…

Výroba okna:
Plastové okno sa však nevyrába na mieste, kde sa vyrába profil. V drvivej väčšine prípadov sa dnešné plastové okná vyrábajú v spoločnostiach, ktoré sa na to špecializujú. Na Slovensku ale aj v Európe je veľké množstvo spoločností, ktoré sa venujú výrobe plastových okien. Lídrom z pomedzi európskych krajín je bezpochyby Poľsko. Poľské okná sú často a v prevažnej miere slovenskými výrobcami označované ako menej kvalitné, čo určite neplatí. Tak ako v Poľsku, tak aj na Slovensku sa dajú nájsť kvalitné, ale aj menej kvalitné okná. Plastové okno sa skladá z rôznych komponentov. Hlavnými sú okenný profil, kovanie a sklo.

Extrudovaný okenný profil sa vyrába prevažne v 6m dĺžkach. Tento profil sa následne kráti na potrebné dĺžky, z ktorého sa zvarí rám okna prípadne „rám“ krídla. Dalo by sa povedať, že toto je technicky najnáročnejší proces pri výrobe okna. Iba kvalitným a presným nárezom a následným presným a pekným zvarením sa dá vyrobiť naozaj kvalitné a pekné okno. Nie je to len technicky, ale aj ekonomicky náročný proces, nakoľko takto automatizované stroje stoja aj vyše 300 000 eur za kus. Preto na kvalitu v tomto trpia hlavne malé výroby, kde takéto stroje absentujú a okno sa vyrába niekedy tak povediac „na kolene“. Osobne by som sa takým oknám radšej vyhol a v prípade, že potrebujete okno do novostavby alebo aj do rozsiahlej rekonštrukcie, upriamil by som svoj zrak na okná, ktoré boli vo výrobe vyrábané najmodernejšou technológiou.
Ako to však ako laik zistiť? Každý predajca vám určite povie, že jeho okná sú najlepšie. Nemusíte byť žiaden odborník na okná, aby ste to zistili. Ak navštívite predajňu, treba si vypýtať vzorku okna, takzvaný roh a detailne sa pozrieť, ako je okno zvarené. Ak je okno zvarené takzvaným neviditeľným zvarom, znamená to, že medzi jednotlivými rezmi nevzniká žiadna medzera. Je to znak toho, že okno bolo vyrábane vo výrobe vybavenej tou najmodernejšou technológiou. Čim je však medzera medzi profilmi väčšia, je to znak toho, že technológia pri výrobe je už viac alebo menej zastaralá. Takáto medzera by určite nemala byť väčšia ako 3mm. Medzera sa následne farbí fixou k tomu určenou do najviac podobnej RAL farby. Pri zvaroch, kde nevniká žiadna medzera, nie je farbenie potrebné. Tu sa dostávame k bodu, že slovenských výrobcov okien s touto technológiou je ako šafranu a sú to naozaj iba tí „veľkí hráči“.
Ešte pred tým, ako sa rám a krídlo zvaria prevažne do štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru, je potrebné do profilu strčiť a priskrutkovať oceľovú pozinkovanú výstuhu. Tá pridá plastovému oknu na pevnosti. Bez výstuhy by väčšie okná ani nebolo možne vyrobiť. Platí totiž, že forma a hrúbka výstuhy v ráme a krídle je závislá od rôznych parametrov, ako je budúca výška a šírka okna, či je daný element okno alebo sú to dvere a v neposlednom rade vo farbe profilu. Okna tmavých farieb potrebujú hrubšiu výstuhu ako okná bielej farby. Po narezaní a zvarení prejde ešte profil cez obrábacie centrá, kde sa do profilu navŕtajú potrebné diery alebo rôzne otvory, ako je napríklad kanálik pre odvodnenie profilu. Po zvarení rám putuje na začistenie, kde sa odstráni prebytočný návar. Následne sa samostatne okujú krídla a rámy požadovaným kovaním. Po okutí sa spojí rám s krídlom v produkt, ktorý už môžeme nazvať okno. Tento proces sa poeticky nazýva „svadba“. Po svadbe nasleduje zasklenie izolačným sklom, natlčení zasklievacích líšt a po konečnej kontrole kvality je okno hotové.
Takto v skratke to znie pomerne jednoducho, no je to veľmi namáhavá, miestami aj ťažká práca, ktorá si vyžaduje aj dobre vyškolených a kvalitných ľudí. Bez ľudí, ktorí vykonávajú svoju prácu svedomito a poctivo, nepomôže žiaden stroj za 300 000€
Na čo si dať pozor pri plastových oknách:
Plast má však svoje konštrukčné obmedzenia a v tomto smere ťahá v porovnaní s drevenými alebo hliníkovými oknami za kratší koniec. Rozmery jednotlivých konštrukčných typoch vôbec nie je dobré prekračovať, pretože v budúcnosti to môže mať za následok netesnosť okien. Ak požadujete dvere vysoké 2300mm a viac a nechcete mať vo dverách pevný nadsvetlík, tak sa radšej obzrite po hliníku, ktorý je na takéto konštrukcie určite vhodnejší kandidát. To isté platí aj pri nadrozmerných preskleniach, vysokých schodiskových oknách a podobne.
Inovácie v odvetví plastových okien sú v posledných rokoch enormné a plastové okná z pred 20 rokov a dnes sa nedajú ani porovnávať.
Čo si treba všímať na plastových oknách? Na čo sa zamerať? Ktoré údaje a hodnoty sú naozaj dôležité? Aj keď to vyzerá zložito, je to v podstate jednoduché.

Pár rokov dozadu bol hlavný argument počet komôr v profile. Malo to svoje opodstatnenie v dobách, keď existovali 3-komorové profily a na svetlo sveta sa tlačili 4, či 5 komorové profily. Dnes je tento údaj menej podstatný, nakoľko počet komôr dnes nie je až taký dôležitý. Väčšina relevantných profilov určených do novostavieb má 6 alebo 7 komôr.
V súčasnosti sa ako najrelevantnejší parameter uvádza stavebná hĺbka. Áno, stavebná hĺbka má istú výpovednú hodnotu a celkovo v globále by sa dalo povedať, že dnes hrajú prím okná vyrobené z profilu s minimálnou stavebnou hĺbkou 70-80 a viac milimetrov. Okná so stavebnou hĺbkou nad 90mm, prípadne 100mm, sú uvádzané ako prémiové. Lenže trend sa pomaly začína otáčať a pozornosť sa upriamuje na okná s menšou stavebnou hĺbkou, ale so zachovaním tepelnoizolačných vlastností okien so stavebnou hĺbkou 80 a viac milimetrov. Dôraz na ekologické okná bude určite pokračovať aj v budúcnosti a je preto pravdepodobné, že výrobcovia profilov budú hľadať cesty, ako túto zdanlivo neľahkú úlohu dosiahnuť. Preto moje odporúčanie znie veľmi jednoducho. Ak si vyberáte okná do novostavby, pozerajte hlavne na parameter hodnoty Uw. Čím menší, tým lepší. Druhým parametrom, ktorý by určite nemal chýbať, je stredové tesnenie. Moderné plastové okná sú a určite ešte dlho budú jednotkou na trhu, čo sa predaja a dostupnosti týka. Je ťažké predpokladať, kam sa bude vyvíjať trend plastových okien, keďže už dlhšie obdobie je badať pomalý, ale zato stály nárast hliníkových okien a dverí. S istotou je však možné povedať, že kúpou kvalitného plastového okna vyrábaného najmodernejšími technológiami nič nepokazíme a takéto okno vám bude určite dobre slúžiť dlhé desaťročia.