
Toto je večná otázka! A aj keby sa mohlo zdať, že odpoveď je jednoduchá, tak po hlbšom skúmaní zistíme, že to, čo sa javilo ako jednoduchá otázka, je v skutočnosti trochu viac zapeklité.
Ak nechcete nič podceniť, tak po krátkom skúmaní sa môžete stratiť v rôznych pojmoch a materiáloch. Poviete si: „Nebudem sa s tým trápiť a pôjdem sa poradiť do nejakej pobočky ktorá predáva a montuje okná“. Áno, táto logická úvaha vychádza ako najviac rozumná. Lenže!!!
Áno, nie je to tak jednoduché, ako sa zdá. Na trhu je kopec firiem, ktoré ponúkajú predaj a montáž okien. Problém je však v tom, že odborníkov je už akosi po menej. To zvláštne odvetvie sa nedá nikde vyučiť, čo znamená, že odborníkom sa stávate až po rokoch praxe, kde nadobúdate skúsenosti.
Zo skúsenosti viem, že odborníci pracujú zvyčajne priamo vo firmách, kde sa okná vyrábajú. No k tým má bežný človek len obmedzený prístup, keďže okná sa nekupujú priamo vo výrobe, ale u predajcu, ktorý okná zvyčajne aj montuje. Áno, sú to partnerské firmy danej spoločnosti, ktoré vyrábajú okná, ale tie firmy sú viac menej nezávislé spoločnosti a niektoré žiaľ ešte popri predaji okien robia ešte kadejakú inú činnosť.
Je to podobné,, ako keď prídete do elektro predajne, že potrebujete poradiť a zistíte, že predavač tam je od toho, aby vám predal produkt a nie poradil. Aspoň taká je moja skúsenosť. Niečo podobné funguje aj u predajcov okien. Každý Vám bude tvrdiť, že jeho okná sú tie najlepšie. Ale naozaj sú?
Ak aj sú, tak aj tak sa je dobre aspoň trocha vyznať v tejto problematike, lebo inak sa môže stať, že odídete s produktom, ktorý vlastne ani nepotrebujete a vystačili by ste si aj s lacnejším.
Vráťme sa však úplne na začiatok.
Okno alebo prípadne dvere, tieto stavebné prvky existujú už niekoľko tisíc rokov. Veď už aj ľudia žijúci pred naším letopočtom mali na svojich skromných príbytkoch nejaké okná a dvere, ktoré mali plniť rovnakú funkciu ako dnes. Funkciu okna vysvetľovať asi nikomu netreba, aj keď trend rekuperácie funkciu okna ako prvku vetrania pomaly vytláča, no aj tak okno je a podľa mňa ešte dlho bude najefektívnejším spôsobom vetrania.
DREVO:
Prvoradé pri výbere správneho okna je jeho materiál. Historicky a až niekedy
do začiatku 20 storočia to bolo výlučne drevo.
Áno, práve drevo je pre výrobu okna historicky ten najprirodzenejší materiál.
V týchto časoch je však hlavne u nás na ústupe, aj keď sa stále nájdu ľudia, ktorí tento materiál vedia oceniť. Kopec ľudí ma však voči oknám z dreva predsudky, ktoré však nie sú ničím opodstatnené. Čiastočne tieto predsudky vytvorili aj predajcovia a výrobcovia čisto plastových a hliníkových okien.
Argumentujú hlavné tým, že o drevené okno sa treba starať a jeho životnosť je oveľa kratšia.
Áno, drevené okno si vyžaduje zvýšenú opateru, ale nie špeciálne zvýšenú a táto opatera sa dá veľmi rýchlo zvládnuť aj v rámci času, ktoré potrebuje aj plastové, či hliníkové okno. Taktiež pretrieť okno raz za 5 rokov novou lazúrov nie je žiadna veľká veda a ak bývate v rodinnom dome, tak starostlivosť o takéto okno je to najmenej v porovnaní s tým, čo Vás čaká so starostlivosťou okolo domu.
Vývoj a technika pokročili nesmierne a drevené okno teraz a okno z pred tridsiatich či štyridsiatich rokoch nemôžeme ani porovnávať. V minulosti sa často stávalo, že okno bolo vyrábané z dreva, kde ešte 7 dni dozadu na ňom sedeli
a vyspevovali vtáci, čo spôsobovalo že drevo na okne ešte schlo počas toho, ako už bolo nainštalované. To malo za následok krútenie rámu a krídla, čo spôsobovalo
značnú netesnosť. Dnešné drevené okná sa vyrábajú z euro hranolov (preto majú aj prívlastok euro okná). Tento hranol pozostáva z 3 pozdĺžne lepených dosiek, ktorých drevo bolo usušené v sušičkách. Takýto hranol je veľmi pevný a stabilný.
Existujú aj lacnejšie euro hranoly, ktoré sú lepené nielen pozdĺžne, ale aj priečne takzvaným cinkom. Na takomto hranole je potom vidieť takýto šev cik-cak. Tento cink bude následne vidieť aj na finálnom okne a nie každému sa to páči.
Kvalitatívne však takéto okno nie je o nič horšie. Okno vyrobené z takéhoto hranola je však lacnejšie. Z daného hranola následne CNC stroje vyrobia rám a krídlo okna v tvare, aký už poznáme. Moderné CNC stroje sú veľmi presné a platí tu úmera, že čím kvalitnejší prístroj hranol obrába, tým je kvalita výsledného profilu, z ktorého bude okno zhotovené, lepšia. Osobne by som sa vyhol dreveným oknám, ktoré sú vyrábané v malých stolárskych dielňach, kde sa vyrába nábytok. Okno síce môže byť remeselne pekne spracované, no v žiadnom prípade nie je možné ručným, prípadne jednoduchým strojovým opracovaním dosiahnuť kvalitu, ktorú produkujú už spomínané CNC obrábacie stroje.
Rozhodujúcim činiteľom pri drevenom okne je drevina, z ktorej bude okno vyrobené.
Kvôli cene je najčastejšou drevinou na výrobu okien smrek alebo borovica. Sú to cenovo a kvalitatívne porovnateľné dreviny. Z pomedzi všetkých drevín však majú najnižšiu životnosť. Pri správnom ošetrovaní a údržbe sa však aj napriek tomu dá konštatovať, že okno z týchto drevín bude určite dobre slúžiť minimálne 20 rokov, čo je bežne uvádzaná životnosť aj lacnejších plastových okien.
Ak však chcete investovať do budúcnosti, tak najlepšou voľbou v pomere cena / výkon budú okná so smrekovca opadavého. Je to v porovnaní so smrekom alebo borovicou tvrdšie drevo, ktoré lepšie odoláva poveternostným vplyvom.
Na vrchole kraľuje okno z duba. Túto drevinu nie je potrebné nijako špeciálne predstavovať, je známa svojou tvrdosťou a dlhou životnosťou.
Niečo špeciálne je drevina meranti. Vyniká krásnou kresbou a pevnosťou. Okná z tejto dreviny majú nádych luxusu. Je ťažké sa nezamilovať do takéhoto okna. Okno z tohto dreva vyzerá ako kus luxusného nábytku z masívu a tomu sa len málo čo vyrovná.
Čo sa týka farieb, tak drevené okná môžu byť už vo výrobe nalakované v akejkoľvek farbe v odtieni RAL. Pri dreve sa ale skôr preferuje lazúra alebo olej. Takto drevo oveľa viac vynikne.
Ak teda patríte k ľuďom, ktorí milujú prírodné materiály ako je drevo, ale majú obavy z údržby a výdrže drevených okien, tak Vám odporúčam, aby ste sa toho nebáli. Drevené okná tu boli a vždy budú.